Puhallusvillan kierrätys ja loppusijoitus
Katso myynnin yhteystiedot tai Soita myyntiin
Kaikki puhallusvillat voi kierrättää.
Puhallusvilla on lämmöneristeistä kaikista vaivattomin poistaa. Suurtehoimuroinnilla villa voidaan imeä helposti ja tehokkaasti pois.
Tarvittaessa villan voi käyttää eristeenä toiseen kohteeseen. Eriste voidaan pakata imun yhteydessä ja käyttää myöhemmin vaikka samassa kohteessa.
Ihannetapauksessa se voidaan siirtää letkua pitkin toiseen kohteeseen jopa satojen metrien päähän.
Puhallusvillan hyötykäyttö
Eko-Expert valmistaa mineraalivilloista uusiopuhallusvillaa tarkoitusta varten rakennetussa tuotantolaitoksessa. Sinne toimitetaan teollisuuden tuotannosta syntyneet ylimääräiset villaerät, kuten leikkauskaistat.
Työmaalla urakoitsija voi myös jalostaa puretut villalevyt puhallusvillaksi kuorma-auton päälle rakennetulla laitteistolla.
Eristysjätteen hävitys
Jos puhallusvilloja ei voi enää hyödyntää purkutyömaalla, ne voi toimittaa sekajätteenä yleiselle jätteenkäsittelylaitokselle.
Jätteenkäsittelylaitokselle puhallusvillaa toimitettaessa täytyy ensin varmistaa ovatko villaan sekoitetut boorit sallittuja kyseiselle jätteenkäsittelylaitokselle.
Miksi puhallusvilla Eko-Expertiltä?

- Tehokkaat puhalluskoneet
- Suuri puhalluskapasiteetti
- Nykyaikainen ja edistyksellinen kalusto
- Ammattitaitoiset puhaltajat
- Pitävät aikataulut
- Pitkät puhallusmatkat, pysty- ja vaakasuunnassa
- Kaikki puhallusvillatyypit
- Myös "avaimet käteen" -ratkaisut
- Työlle 2 vuoden takuu
- Kotitalousvähennys hyödynnettävissä
"Eko-Expert on hoitanut asiat hyvin. Toimitus onnistui hienosti, oli ajallaan ja henkilökunta ammattitaitoista. Laskut olivat myös sovittuja. Voin suositella Eko-Expertiä."
Markus Myllymäki – Rakennuskartio Oy
"Haluamme kiittää erinomaisesti sujuneesta urakasta ja mahtavasta asenteesta, jolla työt tehtiin. On hienoa nähdä ihmisiä, jotka tekevät työnsä hymyssä suin. Suosittelemme teitä ehdottomasti myös muille."
Hanna ja Pertti Immonen
"Kaikki meni hyvin. Aikataulu piti ja hinta piti kutinsa. Kaverit saa kiinni, kun tarvitsee. Tarjouksen saa melko pian. Jos ollaan päästy kauppoihin, hinta on pitänyt hyvin."
Ari Katajala – Kattotutka
"Sen perusteella, mitä mä olin mukana, niin voi sanoa, että hyvin meni Eko-Expertin kanssa Leca-soran ja puhallusvillan kanssa"
Juha Nieminen – Hartela
"Yhteistyö on sujunut mainiosti. Palvelu on ollut hyvää ja ammattimaista. Aikataulut ovat pitäneet ja tuote on ollut sovitun mukaista."
Pasi Hamunen – Rakennuskartio Oy
"Hommat ovat menneet ok.
Ei ole ollut suurempia ongelmia."
Kari Keränen – Skanska
"Ollaan oltu tyytyväisiä Eko-Expertin toimintaan. Ei mitään huomautettavaa. Oma-aloitteisesti pojat ovat puhaltaneet aina. Hyvin on mennyt."
Mikko Lehikoinen – Uudenmaan Rakennuspalvelu
"Olen tehnyt Eko-Expertin kanssa töitä pitkään ja hyvin on mennyt.
Kaikki on mennyt erittäin hyvin 5-6 v."
Veijo Turkia – Rakennuspartio Oy
"Kaikki meni ihan kuin sovittu. Olen tehnyt useita hankkeita heidän kanssaan. Todennäköisesti tulee myös tähän nykyiseen kohteeseen heiltä villaa."
Juha Karhu – Uudenmaan Mestari-Rakentajat Oy
"Olen käyttänyt useasti, tilannut villaa.
Aivan loistavasti on yhteistyö pelannut. Hyvin on mennyt."
Mika Rautio – Realco
"Ihan hyvin meni kaikki.
Hyvin onnistui. Kaikki ok."
Vesa Rantanen – Turun Teollisuuden Rakentajat Oy
"Meillä on täällä työmaalla 12 erillis-/paritaloa. Kaikkien yläpohjaan tehtiin Eko-Expertin puhallusvillalla eristys. Kaikki meni suunnitelmien mukaan hyvin."
Mika Peltonen – Hausia Oy
"Hommat ovat menneet hyvin, ei mitään moittimista. Yhdyshenkilö ja Eko-Expert ovat hoitaneet asiansa hyvin."
Matti Orela – Järvenpään Isännöintipalvelu Oy
"Eko-Expert on hoitanut hommansa aina hyvin."
Hannu Laurento – Rakennus Oy Wareco